Izolacja – czym ona jest?

Izolacja to nic innego, jak rozdzielenie jednego środowiska od drugiego. Najczęściej poprzez izolację, chcemy ochronić jedno środowisko, wiedząc, że drugie ma na to pierwsze zły wpływ. Izolacje w budownictwie wykorzystuje się niezwykle często – są one powszechne. Stosuje się w nich wiele materiałów, które zapobiegają łączeniu się tych dwóch środowisk.
Izolacja = bardzo często wykorzystywana jest wtedy, gdy chcemy odciąć szkodliwe działanie wody od obiektu, np. od muru nieruchomości budowlanej. W tym celu można wykonać różnego rodzaju izolacje. Najpopularniejszymi są izolacje fundamentów – izolacja fundamentów pionowa i izolacja pozioma.
Izolacja pionowa ma zarówno pomóc odizolować nasz mór od wód gruntowych, jak i od wód pochodzących z deszczu. Stosowana jest często jako zabezpieczenie naszych domów. Izolacja pozioma wykonywana jest przede wszystkim w celu odcięcia kapilarnego podciągania wody przez mur. Niestety, okazuje się, że bardzo wiele budynków posiada tego typu problem – źle wykonana izolacja fundamentów sprawia, że mur zaczyna pobierać (podciągać), wodę z terenu (z gruntu), poprzez co mur staje się nawilgocony i nasiąknięty wodą. To z kolei może prowadzić do wielu bardzo niebezpiecznych sytuacji. Przede wszystkim z namokniętego muru odpada tynk oraz farba, poprzez co mur zaczyna bardzo brzydko się prezentować. Powstają na nim plamy i przebarwienia, a ściany bardzo trudno osuszyć, zwłaszcza jeśli mamy porę roku, w której jest wilgotno lub są ciągłe opady. Kolejnym problemem jest zapach oraz pojawienie się grzyba, który jest bardzo trudny do wyeliminowania, nawet przy użyciu specjalistycznych środków. Bardzo często wydaje się nam, że izolacja nie jest potrzebna. Jednak, zabezpiecza ona nasz dom i naprawdę bardzo się przydaje. Niektóre sposoby są bardzo proste i nie wymagają specjalistycznego sprzętu – możemy wykonać je sami. Najważniejsze jest jednak to, aby używać odpowiednich materiałów, przeznaczonych specjalnie do tego typu zadań. Inne mogą bowiem okazać się niewystarczającym zabezpieczeniem.