Na czym polega e-fullfillment?

Wiele firm pragnie przenieść część swoich działań logistycznych przykładowo we własnych sklepach internetowych do zewnętrznych operatorów logistycznych. Jest to więc pewnego typu outsourcing w pewnych działaniach operacyjnych takiego właśnie sklepu. W takiej sytuacji wykorzystuje się kilka procedur, które określa się mianem e-fullfillment.
Jest to pojęcie, które pojawiło się już jakiś czas temu na rynku e-commerce. Wiele firm zaoferowało tego typu usługi mniejszym i średnim firmom, które prowadzą np. wymieniony wyżej sklep internetowy. Cały pomysł opiera się na tym, by towary, które zamówił przedsiębiorca od dostawcy, zostały wysyłane od razu do operatorów logistycznych. Magazynowanie takich towarów odbywa się w magazynach usługodawców, operatorów. Kolejno przeprowadza się kompletowanie wszystkich produktów, które zostały zamówione, następuje ich spakowanie oraz wysłanie. Dokonuje tego właśnie operator. Właśnie to jest kluczową częścią praktyki o nazwie e-fullfillment.
Warto również przedstawić ten właśnie proces na przykładzie zoptymalizowanego łańcucha logistycznego. Wspomniany już przykładowo sklep internetowy stanowi kanał dystrybucji. Ma on na celu pozyskanie klientów oraz ich późniejsze zatrzymanie. Dostawca wspomnianych usług dokonuje więc działań operacyjnych tejże firmy. Przyjmuje on zamówienia , dokonuje druku dokumentów fiskalnych, a także nakłada odpowiednie etykiety na paczki z wysłanymi towarami. Wszystko dzieje się z pomocą odpowiedniego systemu informatycznego, który jest sprzężony z właściwym oprogramowaniem. Później dochodzi do zmagazynowania i do wysłania paczek.
E-fullfillment jest więc działaniem bardzo ułatwiającym szybką i sprawą pracę wielu sklepów internetowych. Wiele obowiązków zostaje przejęte przez usługodawców, dzięki czemu można zaoszczędzić sporo czasu i przeznaczyć go chociażby na promocję swojej firmy. Ponadto takie wysyłki są zdecydowanie tańsze, nie trzeba więc podpisywać szczególnych umów z firmą kurierską, czy Pocztą Polską. Warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem.